Kako se izogniti pastem: Konec južnoafriške industrije levov v ujetništvu (03/2024)

Odločitev južnoafriške vlade z dne 28. marca 2024, da prepove vzrejo levov v ujetništvu v komercialne namene, pomeni veliko spremembo. Vendar pa se med optimizmom, ki spremlja to odločitev, pojavljajo tudi izzivi in pasti, ki jih je treba odpraviti, da bi zagotovili nemoten prehod.

Ena od najbolj perečih skrbi je usoda približno 10 000 levov, ki so trenutno v ujetništvu v objektih v Južni Afriki. Po uvedbi prepovedi vzreje se postavljajo vprašanja o dobrem počutju in prihodnosti teh živali. Vzrejene in vzgojene so bile v ujetništvu in nimajo potrebnih sposobnosti za preživetje v divjini. Izpustitev v naravno okolje ni izvedljiva možnost in predstavlja veliko tveganje tako za leve, vzgojene v ujetništvu, kot tudi za populacije v naravi.

Poleg tega prepoved komercialne vzreje povzroča potencialno krizo za dobro počutje teh v ujetništvu vzrejenih levov. Privedla bo do zanemarjanja, zapuščanja in evtanazije odvečnih živali. Zagotavljanje humanega ravnanja in ustrezne oskrbe teh levov je izrednega pomena, saj se Južna Afrika umika industriji levov v ujetništvu.

Za javno podobo, ki si jo Južna Afrika tako zelo želi izboljšati, bi bilo kontraproduktivno, če bi se na družbenih omrežjih pojavilo še več grozljivih slik zanemarjenih in zlorabljenih levov.

Druga past se skriva v gospodarskih posledicah prepovedi vzreje. Industrija levov v ujetništvu je donosen posel, ki ustvarja znatne prihodke z dejavnostmi, kot so lov v pločevinkah, farme za hišne ljubljenčke in trgovina z levjimi kostmi. Vzrediteljem in lovskim lobijem bo treba izplačati odškodnino, tega denarja pa južnoafriška vlada nima na voljo. Če gojitelji ne bodo dobili odškodnine, bo to povzročilo dolgotrajno pravno bitko z vlado, kar bo le še poslabšalo stisko levov v ujetništvu.

Poleg tega je strogo izvrševanje prepovedi vzreje in predpisov za objekte za vzrejo divjih živali v ujetništvu bistveno za preprečevanje nadaljevanja nezakonitih dejavnosti in zagotavljanje spoštovanja etičnih standardov. To lahko zahteva večji nadzor, spremljanje in kaznovanje tistih, ki kršijo zakon.

Kar zadeva vpliv na ohranjanje, predstavlja konec industrije z levi priložnosti in izzive. Medtem ko je prenehanje izkoriščanja levov, vzrejenih v ujetništvu, pomemben korak k etičnim praksam ohranjanja, je treba skrbno spremljati dobrobit in prihodnost divje populacije, da bi se izognili nenamernim posledicam, kot je povečanje trofejnega lova na divje leve.

Sprejetje prepovedi je sledilo razpravi južnoafriške vlade o novem predlogu o potrošniškem izkoriščanju prostoživečih živali. Z uporabo divjih živali za prehrano so povezana velika etična, okoljska in gospodarska tveganja. Obstajajo pomisleki glede dobrega počutja posameznih vrst, celovitosti ekosistemov in dolgoročne trajnosti populacij prostoživečih živali. Kritiki dvomijo tudi o predpostavki, da so lov in oblike skupnostne rabe potrebni za ohranjanje, in opozarjajo na alternativne pristope, ki dajejo prednost uporabi brez potrošnje, kot sta ekoturizem in varstvo habitatov.

Obstaja tudi bojazen, da bi legalizacija potrošniške rabe lahko vodila k povečanemu plenjenju, nezakoniti trgovini s prostoživečimi živalmi in korupciji. Grožnja ogroženim vrstam, katerih populacije se že zmanjšujejo zaradi izgube habitatov, divjega lova in drugih človekovih dejavnosti, bi se lahko še povečala.